Восени 2023 книгарня Readeat стала найобговорюванішим місцем серед книжкової спільноти. Тому ми попросили засновника Дмитра Феліксова та команду книгарні скласти ТОП 10 найкращих книг українських авторів, що вийшли у 2023 році.
1. «За перекопом є земля» Анастасія Левкова. (Лабораторія)
«Важливий роман, який зшиває материк і півострів.»Книга, яку треба прочитати кожному. Глибокий і водночас простий текст про жінку, яка виросла в Криму, в ній переплітається історія трьох народів, поєднуються традиції етнічних кримчан і українців, простежується величезна ланка української історії, розкриваючи сторінки життя різних етносів Криму. Разом з головною героїнею та її подругою читач пройде шлях від їхнього дитинства, і до окупації півострова росією в 2014-му. Але книга не тільки про історію, вона ще й про життя, про боротьбу за власні цінності і про те чим зараз горить кожен з нас – про єдність українського народу.
2. «Мами» Марія Матіос. (А-ба-ба-га-ла-ма-га)
У своїй новій книзі Марія Матіос розповідає історії 5 жінок, чиї сини втратили власне життя на передовій. Складні, але вкрай важливі тексти, які викликають у читача глибокі емоції та змушують рефлексувати щодо вартості миру та сімейних зв"язків у складних обставинах. В книзі простежується відданість та міць духу жінок в один з найскладніших періодів нашої історії.
3. «Я перетворююсь» Володимир Вакуленко-К. (Vivat)
Воєнний щоденник Валодимира Вакуленка-К., який той вів під час окупації. Його вірші, переживання і думки, які закарбовані у тексті. Фіксація перших місяців повномасштабного вторгнення, свідчення про заморених голодом, страх за власну дитину – це все описано в «Я перетворююсь…». Щоденник закопаний під вишнею, і дивом знайдений Вікторією Амеліною, щоденник, що описує абсолютно все, щоденник, що викриває мужність чоловіка, який знав що не переживе окупацію.
4. «Скрипниківка» Сергій Жадан. (Meridian Czernowitz)
«Але навіть по смерті мова є важливою.
Подібна до поглиблення річища,
схожа на перше осіннє прогрівання
великого дому»
У збірці «Скрипниківка» — що, попри свою красномовну назву, зовсім не апелює до харківського правопису — ви знайдете 51 поезію про трансформацію людської свідомості за використання лиш одного інструменту — мови. За час існування, українська зазнала радянізації і декомунізації, глобалізації й... нині окупації. Невеличка за форматом книжка — насправді велика метафора на суспільство, яке постійно зазнає змін за впливу різних чинників. Деякі рядки пронизують до кісточок, бо така вже сила людської мови. А надто, якщо кристалізовані й влучні слова складаються в недбалі, але переконливі, рядки.
5. «Шалені авторки. Мала проза українських письменниць». (Віхола)
Обов"язкова до прочитання антологія оповідань українських авторок XIX-XXI століття. Упорядницею стала одна зі співведучих YouTube-каналу «Шалені автор(к)и», Віра Агеєва — українська літературознавиця і критикиня. До антології увійшли твори представниць з різних куточків українських земель. Крім знайомих Марко Вовчок і Лесі Українки, ви відкриєте для себе стилі письма Уляни Кравченко, Софії Яблонської та ін. Від суфражисток і до феміністок нашого часу — дібрані тексти репрезентують погляди жінок на питання фемінності й маскулінності, ґендеру і статі, екологізму і постколоніалізму під незвичним кутом.
6. «Колонія» Макс Кідрук. (Бородатий Тамарин)
Перша книжка з майбутнього науково-фантастичного циклу. Події відбувають в ХХІІ столітті, коли людство колонізувало Марс, а Земля вже не вперше потерпає від хвороб. Екологічні проблеми, пандемії, політичні маніпуляції, корупції та військова агресія і космічні пригоди — все це поєднується у Темних віках, що настали для людства. Майстерно прописаний світ, альтернативний розвиток нашого власного майбутнього і наукове обгрунтування кожного наведеного факту. Мапи поселень, зображення транспорту майбутнього, людські долі переплетені з розвитком технологій і криза, що з кожною наступною сторінкою лише загострюється. Захопливо, пізнавально і з ноткою іронічного гумору.
7. «Драбина» Євгенія Кузнєцова. (Видавництво Старого Лева)
Описуючи звичайний побут чоловіка, що облаштовує будинок мрії, авторка майстерно доносить важливі і глибокі думки. Головний герой живе спокійне життя, поки в один момент не починається війна, і тоді йому доводиться взяти на себе відповідальність за всю родину. Історія сімʼї, яка відчайдушно намагалася втекти від війни, але війна залишилась з ними навіть за кордоном. Вони облаштовують власний будинок, поки вдома літають ракети і щоразу забирають в когось домівку, або життя. Щемка, правдива, проста і водночас складна книга, що відгукнеться кожному.
8. «Більше ніж сервіс» Артур Лупашко (punkt publishing)
Сервіс — завжди на часі. Ми використовуємо інноваційні сервіси, не думаючи про те, які технологічні рішення та ключові ресурси стоять за цим. Ця книга розкриє завісу невидимих процесів та розповість про досвід відомих бізнесменів, таких як Михайло Федоров (Дія), Володимир Поперешнюк (Нова пошта), Дмитро Деркач (Планета кіно), Дмитро Дубровський (Uklon), Дмитро Борисов та Євген Клопотенко, Тетяна Бурда й Анастасія Владичинська. Вона вчить дивитися на сервіс по-новому, розбиває стереотипи про вартість та актуальність сервісу. Книга не просто розкаже про успіх, але й поділиться понад 30 інструментами від успішних бізнес-лідерів, які стануть джерелом натхнення для тих, хто прагне створювати унікальний досвід та виявляти щиру турботу про своїх клієнтів.
9. «Російсько-українська війна: повернення історія» Сергій Плохій
(Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля»)
«Я пишу про історію російсько-українських відносин протягом останніх трьох десятиліть, і все ж тотальний напад путінської Росії на Україну став для мене несподіванкою» — Сергій Плохій.
«Російсько-українська війна: повернення історії» — це захоплива аналітична робота, яка розглядає відносини росії та України з історичної перспективи. Автор розкриває коріння та розвиток конфлікту, висвітлює важливі історичні події, що поклали початок цій війні. Автор запрошує читача в подорож крізь час, допомагаючи зрозуміти, як минуле впливає на сучасні події. Якщо ви хочете зрозуміти, чому трапилось 24 лютого, чому росіяни напали, чому вони продовжують і чому Україна така єдина у відсічі — ця книга саме для вас.
10. «Позивний для Йова» Олександр Михед. (Видавництво Старого Лева)
Перші 13 місяців повномасштабного вторгнення описані через життя сімʼї Олександра Михеда. Різні історії, які освітлюють почуття кожного, розповідають про раніше буденні речі, які з початком війни стали тригером. Книга задокументувала стан кожного українця в перший рік війни, виразила всі переживання і головне питання: «Хто ми тепер?». Війна залишила глибокий слід на кожному з нас, і продовжує його залишати кожен день, сухі факти життя, які залишають гіркий присмак спільного горя. І те, що важливо відрефлексувати кожному – попри все відчуте і передите ми маємо рухатись далі.