Звідки прийшов костюм та навіщо його носити
Варто розпочати із цього питання. Звісно, у році завжди знайдеться 2-3 події на які не одягнути класичний чоловічий костюм просто неможливо — цього вимагає статус події, звичаї чи просто суспільна думка. Однак, якщо копнути глибше, то зрозуміємо, що костюми — це універсальний символ влади, вишуканості та стилю, і не потрібно шукати нагоди, аби його одягнути.
Повернімося на кілька тисяч років назад. Печерні люди, певна річ, володіли обмеженими ресурсами, однак можемо припустити, в кого тоді були найкращі шкури. Очевидно, що у найвправніших мисливців чи вождів, які, до речі, за сумісництвом були улюбленцями жінок. Так, уже тоді «вишуканий» одяг стає індикатором успіху, впевненості та влади.
Далі пропонуємо перескочити на кілька тисяч років вперед і запитати в істориків моди про істинні витоки чоловічого костюма. Вони неодмінно дадуть відповідь, що перший, хоч у це й не віриться, прототип класичного чоловічого костюма носили середньовічні лицарі — одна із найповажніших натоді суспільних верств. Мабуть, не треба й істориків питати, кого тоді найбільше любили дівчата. Впевнені, що із цією інформацією носити сучасний класичний костюм стане набагато приємніше.
Також приємно знати, що сьогодні класичний костюм — це доволі зручний одяг, який складається із двох-трьох частин. Проте, якби еволюція моди зупинилася десь у 17-18 столітті, то нам з вами довелося б носити, як мінімум, десять частин одягу — перуки, гетри, рукавички тощо. На щастя, нам трапився король Карл ІІ, відповідальний, прагматичний чоловік, проте не позбавлений естетичного чуття. Він наказав своєму двору відмовитися від французької моди, натомість обирати зручний, вишуканий одяг, не перевантажений громіздкими деталями. Відтоді костюм стрімко еволюціонує, стає перлиною чоловічої моди й починає асоціюватися із вищою верствою, владою та силою.
Отже, бачимо, що класичний костюм віддавна не був винятковим одягом, а радше щоденним вбранням. Тож коли наступного разу одягатимете костюм, пам’ятайте, що це не просто захоплююча багаторічна історія, а й прозорий та зрозумілий культурний код.
Види чоловічих костюмів
Так чоловічий костюм пройшов багаторічну еволюцію і сьогодні ми можемо виокремити три основні його типи:
Англійський або британський стиль. Це класичний діловий варіант, який підкреслить плечі та створить ефект відмінної постави. Костюми цього стилю можуть бути дещо схожими на військову форму, тому надаватимуть власникові різкий, владний вигляд. Ці костюми найкраще личитимуть високим чоловікам середньої чи спортивної статури, проте зазвичай вони добре виглядають на чоловіках, незалежно від віку, статури чи роду діяльності.
Італійський або європейський стиль. Тут йдеться радше про більш приталену версію англійського костюма. Цей варіант вирізняється чіткою лінією плечей і точною посадкою по фігурі. Як правило, костюми італійського стилю добре підходять струнким чоловікам, однак не личать власникам нестандартної фігури.
Американський стиль. Основні риси костюмів цього стилю — своєрідна недбалість та мішкуватість. Американський стиль підходить радше для людей із великою, нестандартною статурою. Власне, кажуть, що цей вид костюма був розроблений, щоб відповідати більшій статурі американців, та, звісно, його можна зустріти на будь-якому континенті. Треба відзначити, що сьогодні цей стиль сприймається більше як кежуал, аніж діловий.
Придбати костюм того чи іншого стилю — завдання непросте. Багато хто вважає, що достатньо придбати елітний, брендовий варіант за шалені гроші – і це буде запорука вдалого образу. Проте насправді, існує куди більше нюансів, які потрібно врахувати при виборі. І загалом варто пам"ятати, що чоловічий стиль — це не про лейбли та моду, це про внутрішній стиль кожного із нас.
Як обрати
Очевидно, що перед тим, як починати вибір потрібно зрозуміти для чого він вам потрібен. Ми вже визначилися, що чоловічий костюм — це універсальний, позачасовий символ, і він може стати в пригоді чоловікові кожного дня. Разом із тим існує багато особливих приводів, щоб одягнути класику.
Наприклад, для щоденної роботи в офісі є сенс купити костюм з напівшерстяної тканини. Він менше мнеться і не вимагає особливого догляду. Якщо ж йдеться про якусь статусну подію, то слід обрати костюм із чистої шерсті. Такий костюм носиться 1-2 дні і потім, на 1-2 дні, його слід повисіти на широкій вішалці. Проте найкращий варіант (хоч і значно дорожчий) — це замовити індивідуальне пошиття, при якому можна вивести оптимальне рішення.
Пам"ятайте, що зазвичай існує більш-менш точна кореляція між якістю костюма та його ціною. Так, наприклад, середній американський мільйонер купує ділові костюми за ціною близько 500 доларів. Все, що дешевше, програє за якістю тканини, все, що дорожче питання психології, а не одягу.
Коли ви вже визначилися, де і коли будете носити костюм та скільки грошей готові витратити, можна перейти до вибору кольору.
Тут усе залежить від статусу події. Згідно з етикетом слід поступово виключати однотонні чорні костюми з ділового життя. У цивілізованому світі призначення чорних костюмів добре відомі — це особливо формальні заходи: весілля чи панахиди. Перевага кольору для ділового костюма — всі темні відтінки синього, класичний сірий, колір деревного вугілля. Червоні, блакитні, бежеві чоловічі костюми – це сміливі варіанти, які не зовсім вважаються універсальними. Такі наряди доречні для чоловіків молодого віку. Трохи розбавити буденність костюма допоможе візерунок в клітинку або смужку, але тільки в тому випадку, якщо він виглядає досить строго і підходить вам за стилем.
Після цього можна перейти власне до примірки. Головна мета будь-якої примірки — щоб костюм точно сів по фігурі, а для цього потрібно знати щонайменше три заміри — ширину плечей, окружність грудей та стегон. Ось ключові показники, які допоможуть зрозуміти, що костюм добре «сів»:
Після того, як костюм ідеально підійшов, залишається вишенька на торті. Доповнюємо образ стильними аксесуарами. Краватка з затискачем, класичне взуття, механічні або smart-годинники, запонки, статусний гаманець, фірмова авторучка допоможуть завершити образ і зроблять його бездоганним.
Текст Андрій Моськін та Андреас Білоус