Як війна впливає на секс?
Як війна впливає на секс?Перший факт: частина чоловіків на фронті, тому сексуальний контакт у них відбувається не так часто, як хотілося б.
Другий факт: рівень тестостерону під впливом стресу зменшується. Тестостерон – один з головних гормонів, що впливає на молодість, бажання займатися сексом, метаболізм та збереження активності м’язів.
Третій факт: за даними Міністерства охорони здоров’я України за період війни українці постаріли на 10-15 років. Тобто під впливом сильного стресу хвороби, що зустрічалися раніше в 60-65, будуть частіше проявлятися вже в 45-50.
Четвертий факт — за прогнозами Ради ЄС після публікації дослідження NoBrainerData, внаслідок війни та залежно від її тривалості, населення України може скоротитися на 24–33%, а в ООН опублікували темпи скорочення українського населення, як найшвидші у світі.
В період війни чоловіки постарішали на 10-15 років
Ми зараз недооцінюємо ситуацію. Наприклад в Сирії, рівень народжуваності після війни сягав всього 50% довоєнного рівня, а в Хорватії, після розпаду Югославії спостерігався ріст ендокринних та метаболічних захворювань в 1,5-1,7 рази, онкологічних в 1,8 рази, серцево-судинних в 1,3 рази, а вад розвитку дітей в 1,9 рази.
Тобто рівень стресу, який впливає на чоловіків в Україні, зараз критичний.
Як саме впливає стрес на чоловіче здоров’я?
Механізм дії в тимчасовій стресовій ситуації простий – зростає рівень гормону кортизолу та виникає природня реакція «бий або біжи», тобто 2 варіанти – активна протидія стресу чи втеча від критичної ситуації. Підвищення кортизолу зменшує рівень тестостерону. Якщо ця ситуація короткотривала, то організм швидко приходить в баланс.
Але під час хронічного стресу дія на здоровʼя глибша. Наднирники, що продукують гормон кортизол, виснажуються, а це призводить до подальшого дефіциту гормонів, що відповідають за молодість організму, а саме: ДГЕА, тестостерон, гормон росту, тироїдні гормони (щитоподібної залози) та мелатонін.
Тестостерон – один з ключових гормонів, що відповідає за потенцію й можливість мати статевий контакт, отримувати задоволення від сексу. Але при хронічному стресі його не буде вистачати і ми будемо мати вплив на наступні фактори чоловічого здоровʼя:
· Мозок та бажання чогось досягати знижується, що приводить частіше всього до депресії, невпевненості в собі
· Знижується рівень енергійності. Не вистачає сил та наступає фізична втома і емоційне виснаження.
Хронічний стрес зменшує бажання займатися сексом, фізично впливає на здоровʼя чоловіків та спричиняє «помолодшання» хронічних захворювань. А окрім цього впливає на народжуваність – знижує якість сперми та вірогідність зачаття. Тому варто про себе піклуватись.
Як вже зараз можна потурбуватися про здоров’я та своє сексуальне задоволення?
По-перше, потрібно усвідомити, що дійсно щось не так. Наявність та якість сексу в житті сьогодні – це лакмус та перше, на що ви зможете опиратися. Далі є кілька методів, як з цим працювати.
Найперший крок в цьому напрямі – здоровий спосіб життя. Для чоловіків тут все доволі просто:
Змінюємо харчування. Прибираємо з раціону легкозасвоювані вуглеводи: солодке, солодкі фрукти, кисломолочні продукти, тощо. Починаємо притримуватися часу харчування та не їмо після 18-19. Залишаємо в раціоні овочі, рибу, м’ясо птиці.
М"язи – «насос для тестостерону», тому починаємо займатись спортом: тренажерний зал або вдома. Звертаємо увагу на основні м"язи, робота з якими стимулює продукцію тестостерону – спина, стегна, сідниці, менше уваги на грудні м"язи. За статистикою, 45 хвилин вправ 3 рази на тиждень підвищують рівень тестостерону в чоловіків на 50%, навіть в 65 років.
Слідкуємо за режимом сну. Краще лягати спати до 23:00. Характеристики коректного сну – його тривалість та глибина. Під час сну організм синтезує тестостерон та гормон росту. Якщо спите погано, то цей процес не відбувається.
Другий крок — використання суплементів. Це вітаміни, мінерали, амінокислоти, які підтримують продукцію тестостерону в організмі людини. Наприклад, трібулус та ямс – це препарати, що допомагають синтезувати організму тестостерон та ДГЕА. Сучасне харчування не забезпечує усіма необхідними вітамінами, мінералами та амінокислотами. Тому варто використовувати суплементи, індивідуально підібрані з дотриманням принципу «5 П»: правильний препарат, правильна дозування, правильний час, правильна комбінація, правильний пацієнт. Для цього варто проконсультуватися у лікаря превентивної медицини, який має відповідну профільну кваліфікацію в age management. За потреби лікар призначає додаткові аналізи для діагностики здоров’я.
Третій крок — BHRT (Bioidentical hormone replacement therapy) – відновлення рівнів та балансу гормонів шляхом використання біоідентичних препаратів. Так, наприклад, тестостерон краще використовувати саме у формі біоідентичного крему, а не уколів чи пелет. Саме така – поверхнева форма – тестостерону забезпечує і можливість точного дозування, і збереження циркадних біоритмів (максимальний рівень тестостерону має бути вранці, мінімальний –увечері). Інші варіанти – це інструменти High-Tech та Bio-Tech, але вони дорожчі та не оптимальні з точки зору доступності для чоловіків в Україні зараз.
Для скринінгової он-лайн діагностики рівня гормонів до перевірки їх рівнів в лабораторії існує «Брюссельський консультативний протокол». Він був створений вченою радою GAMA CONSULTING спільно із доктором Тʼєрі Гертогом – Президентом International Hormone Society, World Society of Anti-Aging Medicine (Брюссель) та вже досліджений на базі Інституту медицини праці ім. Ю. Кундієва НАМН України.Від початку війни ми вже використали цей тест оцінки здоров’я та рівня гормонів задля допомоги тисячам цивільних та військових.
Тест на здоров’я та рівень гормонів
Перший крок до якісного сексу та чоловічого здоров"я – пройти тест. Наступний – відновити свій гормональний баланс. Твоє здоров’я сьогодні – це майбутнє твоєї сім’ї та нації завтра. І яким воно буде залежить від кожного з нас.
кандидат медичних наук, експерт з превентивної медицини, амбасадор Age Management в Україні, керівник першої клубної клініки з керування віком «AM System», радник заступника Секретаря РНБО України, засновник Global Age Management Academy, медичного центру «Gama Consulting» та благодійного проєкту «UaHealthSupport».
Подарунок від Євгена, книга його авторства ReFuture Book