12 червня в Берліні відбулася міжнародна конференція з питань відновлення України, а 15 червня у Швейцарії пройшов Глобальний саміт миру щодо України. Зріле українське мистецтво має супроводжувати свою батьківщину на цьому шляху до перемоги, миру, безпеки та демократії. Україна на шляху до членства в Європейському Союзі, і українське мистецтво вже там.
Люксембург, 21 червня 2024 року в самому серці старої Європи відкрилась благодійна виставка «ВОЛІЮ МИРУ», яка триватиме до 30 липня. Це маніфест підтримки визвольної боротьби України, створений українськими митцями Олегом та Олександром Денисенками.
Олег Денисенко, сенатор Римської академії сучасних мистецтв, лауреат понад 40 міжнародних відзнак, і його син Олександр, арт-візіонер і кінорежисер з 30+ міжнародними нагородами, об"єднали свої таланти, щоб представити світові «сучасний український епос».
Мистецтво Денисенків, пронизане символікою боротьби між добром і злом, стало голосом України, почутим у всьому світі. Після виставок у Нью-Йорку, Дюссельдорфі, Люксембурзі, Варшаві та Антверпені, маніфест «ВОЛІЮ МИРУ» повернувся до Люксембургу в замок у місті Вілц.
Ця виставка є не лише демонстрацією мистецтва, але й гострим нагадуванням про спільну історію Люксембургу та України. Люксембург, колись окупований нацистською Німеччиною, зіткнувся з жорстокою кампанією германізації та гноблення. Люксембуржці чинили опір через страйки, пасивний опір та підпільні рухи, прагнучи зберегти свою ідентичність та свободу.
Місто Вільц, обране для виставки не випадково, адже відіграло значну роль в опорі Люксембургу проти окупації, завдяки загальному страйку, який розпочався у Вільці і швидко поширився на інші частини Люксембургу, хоча й був жорстоко придушений нацистами.
Визволення Люксембургу розпочалося 9 вересня 1944 року, коли війська 5-ї бронетанкової дивізії США перетнули кордон і увійшли на територію Великого Герцогства. Було звільнено Вільц і Люксембург, що ознаменувало кінець більш ніж чотирирічної окупації. Зусилля союзних військ, особливо американських солдатів, відіграли вирішальну роль у відновленні свободи і незалежності Люксембургу. Ця історична паралель глибоко резонує з нинішньою боротьбою України проти окупації та її боротьбою за суверенітет, втіленою у мистецькому творі під назвою «Андрій Вархола — наш». Це сучасне переосмислення творчості американця українського походження Енді Воргола, нагадує про співпрацю цих трьох націй в українській визвольній боротьбі.
Глибини виставці додає історія люксембурзької художниці Лідії Маркевич, яка долучилась до експозиції Денисенків. Лідія емігрувала з Польщі до Люксембургу в 1980-х роках, рятуючись від рятуючись від репресивного режиму та шукаючи миру.
«Сучасний український епос» Денисенків розповідає про одвічну боротьбу між світлом і темрявою, символом якої є війна, що триває в Україні. «Епітафії та елегії» Маркевича зображують поля, просякнуті кров"ю, і хліб, вирощений у страху, але підкреслюють стійкість і відродження життя.
«Дві різні мистецькі оповіді, закорінені в Україні, Польщі та Люксембурзі, об"єднані універсальним гаслом «Волію миру». Яскраві кольори та свіжість півоній, вкрита іржею зброя, алегоричні фігури — це філософські роздуми про безглуздість війни, про те, що війна ніколи не принесе тим, хто її розв"язує, бажаного, а лише страх, трагедію та страждання». — Яцек Кузьмерчик, куратор виставки, президент Польської друкарської палати, канцлер Європейського ордену Гутенберга, які підтримують українських митців і їхнє мистецтво на шляху до перемоги.
Праця Денисенків — це заклик протистояти російській агресії, заклик до дії, нагадування про те, що кожен може зробити свій внесок у перемогу добра над темрявою.
Частина зібраних коштів піде на підтримку визвольної боротьби України.
Голос України лунає у світі закликаючи до справедливості, перемоги та свободи. Відвідайте виставку з 21 червня по 30 липня у Galerie d'Art du Château de Wiltz, 35, rue du Château, Wiltz, Luxembourg.
Про гесографію:
Колекція презентована Денисенками – це новий вид мистецтва – «гесографія», що є інноваційним поєднанням прийомів скульптури, гравюри та живопису. На гесографію видано патент на винахід, а світову прем"єру цього нового виду мистецтва анонсував The New York Times, що свідчить про знаковість події для світу мистецтва, внесок українського мистецтва у світове.
Автор: Malgo Skwara